„Białe święta”, czyli znane wszystkim „White Christmas”

Autor: Published On: 1 grudnia 2021komentarze 2
Autor: - Published On: 1 grudnia 2021 - komentarze 2 -

Dzisiejsza piosenka utrzymana jest w dosyć kameralnym, minimalistycznym klimacie – bo też i chcieliśmy rozpocząć grudzień trochę bardziej refleksyjnie 🙂

Fortepian, który można usłyszeć w piosence, został zarejestrowany w studio Sound and Wave Jakuba Krukowskiego. Chociaż coraz częściej fortepian zastępowany jest – szczególnie w muzyce rozrywkowej – cyfrowymi instrumentami i brzmieniami, stwierdziliśmy, że w tej piosence zależy nam na w pełni akustycznym brzmieniu. W tym konkretnym wypadku Kasia Mazurkiewicz, nasz reżyser muzyczny i pianistka, wykonała swoją autorską aranżację do tego utworu na fortepianie Yamaha C7. Każde takie nagranie wiąże się z wcześniejszym przyjazdem stroiciela, który musi zweryfikować brzmienie instrumentu danego dnia i w danych warunkach „pogodowych”. Później do akcji wkracza realizator dźwięku, który musi „omikrofonować” fortepian – najczęściej potrzebnych jest tego nie jeden, nie dwa, a sześć mikrofonów. Pod tym kątem jest to jeden z najbardziej wymagających instrumentów – licząc na szybko wydaje mi się, że bardziej skomplikowany jest tylko zestaw perkusyjny, którego zarejestrowanie w studiu wiąże się z rozstawieniem gdzieś pomiędzy 8 a 15 mikrofonów, zależnie od liczby jego elementów składowych i brzmienia, które chcemy uzyskać.

Wykonując kolędy praktycznie zawsze wychodzimy z założenia „less is more” – i nie inaczej stwierdziliśmy wspólnie z Kasią i Pawłem w przypadku tej piosenki świątecznej. Nie powiem, w pewnym momencie kusiło nas, żeby pododawać kilka ozdobników czy zaśpiewać coś mocniej, bardziej nośnie – ale ostatecznie zawsze powracamy do tej pierwszej, podstawowej idei, że takich wykonań jest już naprawdę dużo 😀 A my dzięki temu możemy wpasować się w pewną niszę, gdzie kolędy każdy słuchacz może zaśpiewać wspólnie z nami.

Ponieważ sezon kolędowy już oficjalnie otwarty – tak, wiem, że centra handlowe grają kolędy już od początku listopada, ale nie oszukujmy się, grudzień to jednak grudzień – przypominam i informuję wszystkich, którzy jeszcze tego nie wiedzą, że mamy w swoim repertuarze już naprawdę mnóstwo kolęd i piosenek świątecznych wykonanych w stylu w pełni accantusowym. Można ich odsłuchać na YouTubie, w serwisach streamingowych, a także w formie fizycznej – po długiej przerwie „czerwona płyta kolędowa” z 11 utworami pojawiła się ponownie w naszym sklepiku.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 Liczba komentarzy:
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek Tarkowski

Sezon kolędowy niezmiennie zaczyna się o północy z 24. na 25. grudnia?

Paula S.

Bardzo się cieszę, że w Accantusie już powoli robi się świątecznie 🙂 Mam nadzieję, że za dwa tygodnie jeszcze coś świątecznego się pojawi.